‘Mansur Başkan’ın adayını Keçiören için önereceğim’

Ünlütiyatro ve sinema sanatçısı Erdal Beşikçioğlu, dizi filmdeki adıyla “Behzat Ç.” Ankara’nın Etimesgut ilçesinden CHP’nin belediye başkan adayı olarak gösterildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise İYİ Parti’den istifa eden ve o çevrede önemli bir ağırlığı olan Mesut Özarslan’ın aday yapılmasını istiyordu. Yavaş, geçen seçimde 12 bin oyla kaybedilen Etimesgut’un Özarslan’la kazanmanın mümkün olacağı öne sürülüyordu. CHP Ankara İl Başkanı Dr. Ümit Erkol, ‘Behzat Ç.’nin adaylık sürecini ve Mesut Özarslan ile ilgili düşüncelerini SÖZCÜ’ye şöyle anlattı:

DİĞER ADAYLARIN ÖNÜNDEYDİ

“Etimesgut’ta milliyetçi, Atatürkçü bir topluluk, seçmen grubu var. Onların oylarını toplamak gerekiyor. Aday adaylarımızın bu özellikleri yeterince kapsayamadığını anketlerle gördük. Özarslan’ın diğer adaylara göre tanınırlığının ve oy kapasitesinin önde olduğunu gördük. Ancak anketler Özarslan’ın Etimesgut’u kucaklamakta yetersiz kalacağı yönündeydi. Beşikçioğlu ismi gençlerin önerisiyle geldi. Sonra Etimesgut’ta oturanlara sordurduk. Beşikçioğlu ismi bariz şekilde öne çıktı.”

BEŞİKÇİOĞLU’NA İTİRAZI YOK!

Erkol, bundan sonraki süreç için de şunları dile getirdi: “Mansur Bey’in, Erdal Beşikçioğlu’nun adaylığına itirazı yok. Genel başkana da ‘Çok iyi bir isim. Ankara’da sevilen, oy potansiyelimizi artıracak bir isim’ demiş. Özarslan ile ilgili Mansur Bey ile sohbetimiz oldu. Keçiören adayı yapılabileceğini söyledim. Keçiören’de oylarımız yükselişte. ‘Mansur Bey, sizin zaten Keçiören’i alacağımız iddianız var. Özarslan’ı aday yaparsak aradaki oy farkını kapatıp öne geçeriz’ dedim. Bunu Genel Başkanımız Özgür Özel ile paylaşmadım ama Mansur Bey ile bunu konuştuğumu ilk kez yüksek sesle size söylüyorum.”

Ümit Erkol, SÖZCÜ Medya Grubu Ankara Temsilcimiz Saygı Öztürk’e açıklamalarda bulundu.

Şu ana kadar 6 ilçe adayı belirlendi

CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, ilçelerinde belediye başkan adaylarının belirlenmesi sürecinin göbeğindeki isim. Şu ana kadar sadece Yenimahalle Fethi Yaşar, Etimesgut Erdal Beşikçioğlu, Elmadağ Adem Barış, Güdül Mehmet Doğanay, Kahramankazan Selim Çırpanoğlu ve Ş.Koçhisar Mustafa Koçak aday gösterildi.

Erdal Beşikçioğlu

Behzat Ç.’yi bir genç önerdi

Ümit Erkol, Erdal Beşikçioğlu isminin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili şu ayrıntıları anlattı: “Genel Başkanımız Özgür Özel’den, Etimesgut için ‘Bu havuzu genişletecek başka adaylara da bakalım’ talimatını aldım. “Etimesgut’ta gençlerle konuşurken birisi ‘Behzat Ç.’yi aday olarak görmek istiyoruz’ dedi. Soruşturduk, Beşikçioğlu ismi öne çıktı. Erdal Bey ile buluşup görüşmeler yaptım. Belli bir noktaya geldikten sonra, Genel Merkez dışında bir ofiste Özgür Özel, Erdal Beşikçioğlu ve ben bir araya geldik. Özgür Bey, ‘Bütün Etimesgut’u kucaklayacak, oradaki bütün siyasal eğilimleri birleştirecek bir isme ihtiyacımız var. Sizin Ankaralı olmanız, herkes tarafından sevilmeniz, Gençlerbirliği taraftarı olmanız da çok kıymetli” dedi. 45 dakikalık bir sohbet sonucu adaylık önerisi yapıldı.”

Alper Taşdelen

Çankaya’da Taşdelen İçin belirsizlik sürüyor

İki dönemdir Çankaya Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Alper Taşdelen, her seçimde partisinin oyunu artırdı ve yüzde 74’lere kadar çıkardı. Çankaya Belediye Başkan adayının henüz açıklanmamasının nedenini il başkan Erkol’a sordum. Şunları söyledi: “Büyükşehir’i çok rahat kazanacağız. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in adı bizim yaptığımız toplantılarda gündeme gelmedi. Benim önerim Yenimahalle ile Çankaya’nın aynı gün açıklanması yönündeydi. Alper Taşdelen de başarılı bir belediye başkanımız. Anketlerde de yüksek çıkıyor. Neden açıklanmadığını bilmiyorum. Halen ABB ve üç ilçe belediye başkanımız var. Bunu 13’e çıkarmak hedefimiz. Adaylar için Mansur Bey’in önerecekleri olacaktır. Dolayısıyla bizde bir gerilim yok. Ben 15 gün öncesine kadar Erdal Beşikçioğlu’nu şahsen tanımıyordum. Ülke ve partimizin çıkarları için en iyi ismi arıyoruz. Kalecik, Akyurt, Gölbaşı, Polatlı’da adaylık başvurusu olmayan isimlerden de aday yapabileceklerimiz var. Yerel seçimdeki sonuçlar 2028’i beklemeden erken seçimi de gündeme getirebilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir