İmamoğlu’ndan Erdoğan’a gönderme: Bu hallerine acıyorum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşu İSKİ, Avrupa yakasında 17 ilçenin karışık sistem çalışan atık su hatlarını yeniledi ve 48 derenin ıslahını gerçekleştirdi. 1 milyar 260 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilen çalışmalar için Kağıthane’de “Avrupa 1. Bölge Dere Islahı ve Bakım ve Onarımı Açılış Töreni” düzenlendi.

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaptıkları çalışmalarla, halk sağlığını koruduklarına ve çevre kirliliğinin önüne geçmiş olduklarına vurgulayarak “Haziran 2019’dan bu yana tamamlanan ve yatırımı devam eden işler gözünün önüne alındığında, altyapıya bugünün fiyatlarıyla, -memleketimizde enflasyon bizi öyle bir alabora etti ki, dünü bugünle kıyaslamak zor- onun için bugünün fiyatlarıyla, yaklaşık 94 milyar lira yatırım yapmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Bu yatırımlardan kimler, hangi partililer yararlanacak diye düşünmek, bizim aklımıza bile gelmedi. Bizim aklımıza bile gelmeyen, başkasının aklından çıkmıyor. Yani bu garip bir durum. Normal bir insan, zaten böyle düşünmez. Bu ülkenin yönetimine böyle ayrımcı, böyle akıl dışı bir anlayış hakim maalesef ne yazık ki; üzülüyorum. Bir kamu yöneticisinin, bir siyasetçinin, bir devlet insanının nasıl böyle bir laf edebileceğini ben anlamıyorum” diye konuştu.

“İMAMOĞLU İMZASI VARSA TEK KURUŞ KREDİ VERMİYORLAR”

“Bunlar, işi gücü bırakıp, altyapı yatırımlarını bile bazen kimin yaptığına bakıyorlar” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Sadece vatandaşa bu tehdidi yapmıyorlar çoğu zaman. Mesela, eğer bir altyapı projesi varsa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyorsa, altında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu imzası varsa, kamu kaynaklarından tek bir kuruş bile kredi vermiyorlar.

Devlet kurumlarının bu anlamda partizanlık yapsın diye organize edildiği bir ortam yaşıyoruz. Tek dertleri ne biliyor musunuz? Bize engel olmak. Ama söyleyeyim; bize engel olamazsınız. Bu millet size hak ettiğiniz dersi verecek. Biz, sizin hayallerinizin bile yetişemeyeceği kadar çok iş yapıyoruz.”

“O SÖZLERİN ESAS SAHİBİ ŞİMDİ TÜRKİYE’Yİ GEZİYOR”

Eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın “bize oy verenlere metroyu götüreceğiz” sözlerini hatırlatan İmamoğlu şöyle konuştu:

“Biz, o sözleri sadece o kişiye mal ettik önce. Ama sözlerin esas sahibini, şimdi Türkiye’yi gezerken görüyoruz. Yarın İstanbul’a gelince de aynısını diyebilecek mi bakacağız.

Yapınca bizde cevaba hazır. Onu söyleyeyim. Tabii, ‘Bize oy vermeyene hizmet de götürmeyiz’ diye kabadayılık taslayanların bu hallerine, ben acıyorum. Kendilerine oy veren vatandaşlarımıza doğru dürüst iş yapıyorlarmış gibi de bu arada.

Şunu söyleyeyim: Bakın, siz hükümetsiniz. Sizin yapacağınız hizmet… Her şeyden önce bu ülkede en güncel sorun ne? E-ko-no-mi. Ekonomiyi düzeltin kardeşim.

Vatandaşın iyi bir yaşamı için gereken geliri elde etmesini sağlayan maaşını, evine götüreceği parayı, onu sağlayın. Sağlığı düzeltin. Eğitimi düzeltin. Milletin canı yanıyor. Daha da önemlisi ne? Adaleti düzeltin, adaleti. En kötü sınavda kaldığınız yer”

“VATANDAŞ SANDIKTA HADDİNİ BİLDİRİR”

“Hangi birini düzelttiniz de ‘Ona hizmet götürürüm, buna götürmem’ diye efeleniyorsunuz” diyen İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

“Siz, bu hale düşürdüğünüz ekonomiyle, zaten kimseye doğru dürüst hizmet götüremiyorsunuz. Yöneticiler, depremzedelere bile, ‘Oy ver, hizmet al’ diyecek kadar ne yazık ki kibre kapılmış durumda. İnanın devlet yöneticiliği, devlet terbiyesi, demokrasi, hukuk; bütün bunlar, milli iradeyi bu şekilde hiçe saymaya kalkarsa, vatandaşın da yapacağı şey bellidir.

Sandıkta, yöneticilerin bu şekilde buyuran, bu şekilde üstenci, bu şekilde kibirli, bu şekilde had bildirene, vatandaş, yöneticilere seçimde, sandıkta hem haddini bildirir hem de ağzının payını verme konusunda hakkı doğmuş olacak. Sizler bunun hakkını vereceksiniz diye düşünüyorum.

31 Mart’ta kesinlikle en üst seviyede vatandaşımızın hakkını kullanacağını düşünüyorum. Hem bu şehir için en doğrusunu seçmenizi hem de bu ülkenin ayrımcılıkla, partizanlıkla yönetilmeyeceğini gösterin. 31 Mart’ta yapacağınız seçim, inanın ne seçimidir biliyor musunuz? Ayrımcılıkla birleştiricilik arasındaki seçimdir.

Tek adamcılıkla halkçılık arasındaki tercihtir. Milletin, memleketin malı olan, yeşil alanı gasp eden ya da bu şehirde her tarafı imar yoğunluğuna boğan ya da Kanal İstanbul gibi baş belası bir süreci tercih edeni mi ya da icraatiyle bu şehri güzelleştiren, meydanlarını, derelerini, altyapısını, üstyapısını, metrolarını, kreşlerini ya da milletin parasını millete dağıtanı mı seçeceksiniz?”

“ANCAK TELEVİZYONLARDA KONUŞABİLİRLER”

“Biz, göreceksiniz vatandaşın her derdine yetişecek ve vatandaşı için koşacak bir enerjiye de sahibiz. Enerjimizin kaynağını merak edenler var ise, söyleyeyim. Mesela bugün bir ilkokul, ortaokul, lise ziyareti yaptım. Enerjimi aldım, çıktım. Biraz enerjim düşse, bir tane mahalle pazarına giriyorum. Orada annelerimiz, teyzelerimiz, kardeşlerimiz ya da evlatlarımızla buluşuyorum. Vallahi billahi moralim en yüksek seviyeye çıkıyor. Onun için, ‘Gelin birlikte dolaşalım, enerjimizin kaynağını kendi gözleriyle görsünler’ diyeceğim ama dolaşmaya cesaretleri yok. Gelemezler pazara, mahalle aralarına. Ancak ve ancak televizyonlardan konuşabilirler.

KAĞITHANE TURU YAPTI

Törenin ardından Kağıthane turuna çıkan İmamoğlu ve CHP Kağıthane Belediye Başkan Adayı Tonguç Çoban, Cendere Caddesi, Talatpaşa Caddesi, Büyükdere yan yol Caddesi ve İbrahim Karaoğlu Caddesi hattı boyunca vatandaşları selamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir