Toyota, sevkiyatları durdurdu

Dünyanın en çok otomobil satan firmalarından biri olan Toyota, kendisine bağlı Toyota Industries’in motor sertifikasyonu sırasında yapılan testlerde usülsüzlükler yapıldığının ortaya çıkması üzerine 10 modelin sevkiyatını askıya aldığını açıkladı. Açıklamaya göre üç dizel motor modelinin sertifikasyonu için uygun beygir gücü çıkış testinin yapılmadığı ortaya çıktı. 

SEVİLEN MODELLER DE VAR

Land Cruiser 300 arazi araçları ve HiAce vanları ve Hilux kamyonetleri gibi markanın önde gelen modellerinin bu motorları kullandığı açıklandı. Toyota Industries ayrı bir açıklamada, çalışanlarının daha iyi veriler elde edebilmek için yakıt enjeksiyon miktarlarını değiştirdiğini söyledi. 

Toyota Motor, etkilenen motorların ve araçların motor performansı standartlarını karşıladığını ifade etti. Toyota Industries ayrıca forklift ve diğer inşaat ekipmanlarına yönelik motorların sertifikasyon süreciyle bağlantılı olarak başka usulsüzlüklerin de bulunduğunu söyledi.

Japonya’da popüler küçük araçlar üreten Toyota yan kuruluşu Daihatsu’nun da onlarca yıldır araç güvenliği testlerini gerektiği gibi yürütmediği ortaya çıkmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir