SSK ve Bağkur emeklileri merakla bekliyor! Ek zam yapılacak mı? İşte masadaki seçenek!

Milliyet.com.tr/ SSK ve Bağkur emeklilerine geçtiğimiz dönemlerde enflasyonun üstünde refah payı artışları yapılmıştı. Peki bu dönemde de enflasyonun üzerinde bir zam yapılacak mı? Eğer yapılırsa düzenlemede yasal süreç nasıl işleyecek? Emekliler olası zam farklarını ocak ayında alabilecekler mi? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, konuyla ilgili tüm merak edilenleri milliyet.com.tr’ye anlattı. Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Yılın son enflasyon rakamı açıklandı. Aralık ayı enflasyonu ile beraber son 6 ayın enflasyon farkı, yüzde 37.57 olarak belirlendi. SSK ve Bağkur emeklilerinin hak etmiş olduğu tutar yüzde 37.57’dir.

Ben bunun üzerinde bir artış bekliyorum. Çünkü asgari ücrete yüzde 49 oranında zam yapıldı, memur ve memur emeklilerinin hak ettiği oran da yüzde 49.25. Burada bir önceki dönemde olduğu gibi SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarının memur emeklilerine yapılan yüzde 49.25 zam seviyesine dengelenmesini bekliyorum. Refah payı artışı ile birlikte yüzde 50’lik zam yapılabilir.

ENFLASYON ÜZERİNDE ARTIŞ OLURSA YASAL SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Meclis’in açılması beklenecektir. Meclis’in 16 Ocak’ta açılacağını biliyorum. Burada görüşülerek hemen hızlı bir şekilde torba yasaya koyulup düzenleme hayata geçirilecektir diye düşünüyorum. Memur emeklileri ayın 1’i ile 5’i arası maaşlarını alıyor. Memurlar ayın 15’inde alıyor. SSK ve Bağkur emeklileri ayın sonuna doğru maaşlarını alıyorlar.

OLASI BİR ZAM FARKI OCAK AYI MAAŞ TAKVİMİNE YETİŞİR Mİ?

Emeklilere yapılacak olası bir düzenleme ocak ayına yetişir. SSK ve Bağkur emeklilerinin zam takvimine yetişir. Memur emeklileri için yetişmese bile ekstra ödeme yapılacaktır diye düşünüyorum.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNE İLAVE ZAM YAPILABİLİR Mİ?

Ben memur ve memur emeklilerine enflasyon+ toplu sözleşme zammının üzerinde bir artış beklemiyorum. Yüzde 0.75’lik bir artışla maksimum yüzde 50’ye tamamlanabilir. Zaten şu anda yüzde 49.25’lik bir artışı hak etmiş oldular. Asgari ücrete yapılan zam da yüzde 49’lar seviyesindeydi. O yüzden memur ve memur emeklilerine daha fazla zam beklemiyorum.

Ancak SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarının en az memur emeklilerine yapılan zam oranı kadar artırılacağını düşünüyorum.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA DİĞER EMEKLİLERE ORANLA DAHA FAZLA ZAM OLABİLİR Mİ?

En düşük emekli maaşına yüzde 50’lik bir zam bekliyorum. 11 bin 250 TL’ye çıkmasını bekliyorum, ayrıca en düşük emekli aylığının kök maaşa sabitlenmesini bekliyorum. Ancak yüzde 100’lük bir artış da olsa neden oldu diyemeyiz? Çünkü sene başında 5500 TL’ydi, nisan ayında 7500 TL’ye artırıldı. Temmuz ayında emekli maaşları artarken, en düşük emekli maaşında bir artış olmamıştı. Burada asgari ücrete yıllık yüzde 100’lük artış yapıldı. Yani 7500 TL olan en düşük emekli maaşına yüzde 100 artış yapılırsa 15 bin TL seviyesine yükselir. Asgari ücretle arasındaki makas da daralmış olur. Ancak ben yapılabilecek zammın 11 bin 250 TL ile 11 bin 500 TL arasında olacağını düşünüyorum.”

İŞÇİ VE ESNAF EMEKLİSİ EK ZAMMI TBMM AÇILINCA

Dün açıklanan verilerle, emeklilerin zam oranları arasında farklılık ortaya çıktı. 6 aylık enflasyon oranlarına göre memur emeklilerinin zammı yüzde 49, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin zammı ise yüzde 37.57 oldu. Edinilen bilgiye göre, önümüzdeki günlerde işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları için de çalışma yapılacak. Konuyla ilgili bir kanun teklifi hazırlanması ve şu anda tatilde olan TBMM’nin açılışından sonra hızla yasalaşması bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarının yükseltilmesi için yüzdelik dilim düzenlemesi ve en düşük aylığın artırılması gibi seçeneklerin masada olduğu öğrenildi. Burada yapılacak artışın da ocak ayı içinde yatırılacak emekli aylıklarına yansıtılması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir