Kızılay’a kan bağışı artıyor: Bir iyileşme var ancak yeterli değil…

Adana’da konuşan Türk Kızılay Genel Sekreteri Ramazan Saygılı, depremden sonra stok seviyesinin 90 bin ünitenin üzerine çıktığını, kan ihtiyacının yüzde 100 oranda karşılandığını söyledi.

Saygılı, ‘her yıl olduğu gibi Ramazan’ın başlamasıyla kan stoklarında ciddi oranda düşüş yaşanmaya başladığını’ belirterek ulusal kan stoklarının günlük 50 bin ünite üzerindeyken 20 bin ünite seviyesine düştüğünü aktardı.

DHA’nın haberine göre; Kızılay yöneticisi şunları söyledi: “Son 3 günde Kızılay’ın aldığı kan bağışları, hastanelerin günlük kullanım sayısının üzerine çıktı. Böylece ulusal kan stoklarına da takviye yapma imkanı doğdu. Kızılay’ın tuttuğu ulusal kan stokları yeniden günlük 25 bin ünitenin üzerine çıkarak artışını sürdürüyor. Öyle ki, geçtiğimiz yıl ramazan ayına göre günlük yaklaşık yüzde 25 oranında daha fazla bağış aldık. Yukarı yönlü bir iyileşme var ancak yeterli değil. Ulusal kan stokumuzu 50 bin ve üzerine çıkarmamız için tüm kan dostlarımızı bağış yapmaya davet ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir