İsrail’le ticaret protestosuna polis engeli: ‘MÜSİAD da hükümet de soykırıma ortak’

Filistin İçin Bin Genç Hareketi, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) şirketlerinin İsrail’le olan ticaretlerini protesto etmek için Genç MÜSİAD Kongresi’nin yapıldığı Şişli’deki bir otelin önünde basın açıklaması düzenlemek istedi. Açıklama yapılmasına izin vermeyen polis gruba müdahale etti. Eylemciler sık sık “İsrail’le ticaret Filistin’e ihanet” ve “Katil İsrail, işbirlikçi MÜSİAD” sloganları attı.

Filistin İçin Bin Genç Hareketi, polisin yapmalarına izin vermediği basın açıklamasını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. Açıklamada “Soykırım başladığından beri Türkiye’de iktidar ve sermayedarlar İsrail’i kınıyor, Filistin için mitingler, yürüyüşler, yardım kampanyaları düzenliyorlar. Öte yandan İsrail ile tüm ticari ilişkileri sürdürmeye, soykırımı besleyerek servetlerine servet katmaya devam ediyorlar. İsrail’in elektriğinden betonuna, çeliğinden kablosuna, gıdasından kıyafetine her türlü malzeme Türkiye’deki şirketler tarafından sağlanıyor” denildi.

“İYİ TANIYORUZ”

İsrail’le ticari faaliyetler devam ederken yapılan dayanışma çağrılarının ikiyüzlülük olduğu belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“MÜSİAD üyesi çelik şirketi İÇDAŞ, İsrail’e çelik ihracatına hız kesmeden devam ediyor. Sadece 7 Ekim’den bu yana İÇDAŞ’ın Çanakkale’deki limanından 9 gemi Hayfa Limanı’na sevkiyat yaptı. MÜSİAD, TÜSİAD gibi topluluklar ve hükümetin kendisi de dahil tüm yerli işbirlikçiler, kendilerini Filistin dostu olarak göstermeye, ihanetlerini sahte dayanışma çağrılarıyla gizlemeye çalışıyorlar. Biz bu ikiyüzlülüğü çok iyi tanıyoruz. Soykırıma ortak oldukları müddetçe yakalarını bırakmayacağız. Yaşasın Filistin halkının onurlu direnişi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir