Gıda Paketinin Üzerinde Bu Kelimeler Yer Alıyorsa Elinizden Geri Bırakın! Bakanlık Yasak Getirdi

TADINDA, LEZZETİ, KEYFİ VE AROMALI KELİMELERİ PAKETLERE YAZAMAYACAKLAR

Tarım ve Orman Bakanlığı, market raflarında sıkça rastlanan yanıltıcı etiketlere karşı yeni tedbirler aldı. Artık “tadında, lezzeti, keyfi ve aromalı” gibi ifadeler etiketlerde yer alamayacak.

Gıda etiketlerine standart getirilecek ve gıda etiğine uygun olmayan unsurlar etiketlerde yer alamayacak. Buna ek olarak, bazı harflerin ön plana çıkarılması veya fotoğrafların konması gibi gıda etiği açısından uygun olmayan uygulamalar da yasaklanacak.

Karara Uymayan Markalara Cezai İşlem

Gıda ürünlerindeki etiketlerle ilgili çalışma tamamlandı ve kararın Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Uygulamaya geçiş takvime bağlanacak ve karara uymayan markalara cezai işlem uygulanacak.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Başkanı Mücahit Taha Özkaya, alınan tedbirin koruyucu bir unsur olduğunun altını çizerken “Satılan ürünler evet tereyağı diye aldığı margarin veya salça diye aldığı domates sosu gibi ürünler aslında gıda güvenliği açısından bir sakıncası olan ürünler değil ama tüketiciyi yanıltıcı olaylar vardır. Tenekenin üzerine zeytin resmini koyup ayçiçek yağı satanlar gibi. Bitkisel karışımlı yağ satanlar gibi. Böylelikle tüketicinin daha bilinçli hale gelmesi sağlayacak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir