Erzurum’un ardından Trabzon’da da provokasyon: ‘100 kişilik grup saldırdı’

TRABZON – Trabzon kent merkezinde AK Partili grup Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı üyelerine saldırdı.

Seçim çalışmalarını sürdüren CHP’nin Kahramanmaraş Caddesi’nde açtığı standın karşısına AK Parti de stant açtı. Gün sonunda CHP milletvekili adaylarının da meşaleler eşliğinde geldiği standa aynı saatlerde İBB Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun mitingine yapılan saldırıdan dolayı yüzlerce kişi bilgi almak için geldi. Daha sonra AK Parti standına gelen bir grup, CHP standına doğru “Recep Tayyip Erdoğan” ve “Kahrolsun PKK” sloganları attı.

MİLLETVEKİLİ ADAYI VE İL BAŞKANINA SALDIRI

CHP’liler, çalışmalarını bitirerek standını toplayıp caddede yürüdüğü esnada AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun da içinde bulunduğu ve AK Parti Gençlik Kolları üyelerinin oluşturduğu 100 kişilik grup, 30 kişilik CHP’li grubun karşı yönünden yürümeye başladı. AK Partililer yürüyüş esnasında yeniden “Recep Tayyip Erdoğan” ve “Kahrolsun PKK” sloganları atmaya başladı. İki grup karşılaştığında CHP’liler geçmek isterken AK Partililer tarafından CHP 6’ncı sıra Milletvekili Adayı Mustafa Erdi Çakır ve Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu’na fiziksel saldırı yapıldı. Kargaşa büyümeden sona erdi.

SUİÇMEZ: ELİMİ UZATTIM, ÜZERİME YÜRÜDÜLER

Olayın ardından Millet İttifakı milletvekili adaylarına yapılan saldırı Atatürk Alanı’nda yapılan basın açıklamasıyla kınandı. CHP Trabzon 1’inci sıra Milletvekili Adayı Sibel Suiçmez provokasyonun ön seslerini aldıktan sonra stantlarını topladıklarını belirterek olayı şöyle anlattı: “Sessiz bir şekilde alanı terk ettik. Zorlu Otel’in önüne geldiğimizde AKP İl Başkanı demekten üzüntü duyduğum şahsın başını çektiği bir kalabalık güruh ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diyerek üzerimize yürüdü. En önde idim. Önde İl ve ilçe başkanını gördüğüm sırada onlara merhaba demek için elimi uzattım. Ancak kadın olmama rağmen üstüme geldiler. Ellerimle onları sağa sola açarak kalabalığı yardım. Ön tarafa geçtim. Arkadaşlarım beni uzaklaştırmaya çalışırken arkamdan gelen milletvekili adayımıza ve gelecek partisi il başkanımıza saldırdılar.”

‘İSTİFAYA DAVET EDİYORUM’

“Bizler bu zamana kadar korkmadık” diyen Suiçmez, sözlerine şöyle devam etti: “14 Mayıs’ta da dimdik sandıkları koruyacağız. AKP’nin sayın il ve ilçe başkanını istifaya davet ediyorum. Elimizde görüntüler var. Açık ve net. Bizzat ben şahidim. Bir kadının önünü kesmenin ne demek olduğunu Trabzon halkı onlara sandıkta soracaktır. Şimdi sesleniyorum. Sayın İçişleri Bakanı, Sayın Vali, Sayın Emniyet Müdürü, seçimler, seçim güvenliği, adayların güvenliği sizin namusunuzdur. Kaç günden beri Trabzon’da provokasyonların ayak sesleri geliyordu. Bunu ben biliyorum da yetkililer bilmiyor mu? Trabzon kentini provokasyonla anılan bir kent yapmalarına asla izin vermeyeceğiz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Şimdi yetkilileri göreve davet ediyorum. Bütün mobeseleri alsınlar. Kimin provokasyon yaptığını hepimize göstersinler. Bu kamu suçudur. Güvenlik güçlerimiz kendiliğinden harekete geçerlerse memnun oluruz.”

ÇAKIR: KORKUSUZLUĞUMUZ ONLARIN EN BÜYÜK KORKUSU

Saldırıya uğrayan CHP Milletvekili Adayı Mustafa Erdi Çakır ise ülkeden hak, hukuk, adalet beklediklerini dile getirerek “Bu şehirde doğmuş, büyümüş, sıradan bir insanım. Ancak son bir aydır sıradan bir insan değilim. Çünkü ben Kuvayi Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekili adayıyım. Bizi korkutmaya çalışıyorlar. Bizim korkusuzluğumuz onların en büyük korkusu. Bundan sonra da aynı yerde standımızı açmaya devam edeceğiz. Hep birlikte bu şehrin de Türkiye’nin kaderini de değiştireceğiz. Tohum toprağa düştü, çiçekler filizlenmeye başladı. Engel olamazsınız bahar geliyor” ifadelerini kullandı.

VELİOĞLU: BU ŞEHİR BUNU HAK ETMİYOR

Saldırıya uğrayan bir diğer isim Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu da geçmişte birlikte siyaset yaptığı arkadaşlarının bu provokasyona alet olmasından üzüntü duyduğunu belirterek “Benim üzerime de yürüdüler. Demokrasiye yakışmayan, şölen halinde geçirmemiz gereken ortamı kavgaya dönüştürmeleri üzücü. Beni tanıyan insanların bana karşı bu harekete girişmeleri ayrıca üzdü. Bir daha yaşanmaz umarım. Kendilerini Allah’a havale ediyorum. Akşam kafalarını yastığa koyup düşünler ne yaptıklarını. Bu şehir bunu hak etmiyor. Halkımızın doğru kararını vereceğine inanıyorum” sözlerine yer verdi.

AK PARTİLİ MUMCU: SÖZLÜ VE FİZİKSEL TACİZE UĞRADIK

Olayın ardından AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu da bir açıklama yaptı. Mumcu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: ”Akşam saatlerinde Maraş caddesinde AK Parti kadın kollarımızın kurduğu standımız, başını Millet İttifakının milletvekili adaylarının çektiği bir grup tarafından meşaleler ile sözlü ve fiziksel tacize uğramıştır. 14 Mayıs’ta sandığa gömüleceğini anlayan zillet ittifakı mensupları gittikçe çirkefleşmektedir. Seçim bir demokrasi şölenidir. Bu havayı bozmaya çalışanları esefle kınıyorum.”

HAFTA İÇİ HÜDA-PAR GERİLİMİ YAŞANMIŞTI

Trabzon’da hafta içinde de siyasi gerilim tırmanmıştı. HÜDA-PAR’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kente geldiği çarşamba günü açtığı stant yoğun tepkiyle karşılanınca kaldırılmıştı. Ertesi gün tekrar açılan stant yeniden olaylara neden olmuş ve Emniyet Müdürü Murat Esertürk’ün çabalarına rağmen gerilim dinmemişti. Polis barikatı aşılarak yıkılan standın ısrarla kaldırılmadığı olayda daha sonra HÜDA-PAR’lılar polis koridoru ile bölgeden uzaklaştırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir